Diğer

  Temel Reis Haklı… ISPANAK yemek lazım

  on

  |

  views

  and

  comments

  Temel Reis Haklı…ISPANAK yemek lazım

  A ve C vitaminlerinin yanı sıra ıspanakta folik asit, lif, magnezyum gibi mineraller de bulunur. Bu besin değerleri sayesinde ıspanak kanserden kalp ve damar hastalıklarına kadar pek çok hastalığa iyi gelmektedir.
  Demir yönünden zengin, koyu yeşil yapraklı ve güzel tadı olan ıspanak, diğer yapraklı sebzelere nazaran daha çok protein içeriyor.
  Salatada yenilen çiğ ıspanak, harika bir lif kaynağı. Ispanak suyu, bol C vitamini ile soğuk algınlıklarına karşı dayanıklılık veriyor ve hemoroid rahatsızlığına iyi geliyor.
  Ispanak, provitamin A, C vitaminleri, demir ve çeşitli enzimlerce çok zengin olup, bu maddeler, insanda bol kan yapıyor.
  Ispanak ayrıca, kemiklerin ve dişlerin sağlamlığını temin ediyor. Ispanak suyu, kalp adalelerini de kuvvetlendiriyor. Özel enzimi ile pekliği(kabızlık) giderip bağırsak zehirlenmesini önlüyor. Kalp rahatsızlığı olanlara, haftada 1-2 fincan taze sıkılmış ıspanak suyu içmeleri öneriliyorum.
  Ispanağın, karaciğeri, lenf bezlerini, kan dolaşımını uyardığını belirtmek lazım. Hamilelere, kanlı-canlı bir bebeğe sahip olmaları için bol ıspanak yemelerini tavsiye ediyorum.
  Ve başka nelere faydalıymış;

  Vücudun dayanıklılığını artırır.
  Kansızlığı ve gelişme bozukluğunu giderir.
  Soğuk algınlığına karşı korur.
  Kalp ve gelişme bozukluğunu giderir.
  Kalp kaslarını kuvvetlendirir.
  Stresi giderir.
  Kan miktarını artırır.
  Ağız, boğaz ve göğüs hastalıklarında faydalıdır.
  Kanser ve veremden korur.
  Hamilelerde faydalıdır.
  Doğacak bebeğin güçlü olmasını sağlar.
  Yara, yanık ve dolamada da faydalıdır.
  Dişlerin çürümesini önler.
  Şişmanlık ve şeker hastalığına da faydalıdır

  Pervin Bulgak
  Tüm bunları eğitimlerimle ve 24 yıllık tecrübelerimle harmanlıyorum. Güzelliğin sadece yüzümüzde bir ışıltı değil içimizde ki sağlık olduğunun altını çizmek isterim. Her zaman söylediğim bir cümle vardır; “Mutfağınız sizin güzellik kabininiz olabilir”.
  Share this
  Tags

  More like this

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  [/tdc_zone]