Ispanak A ve C vitaminlerinin yanı sıra folik asit, lif, magnezyum gibi minerallere de sahip. Bu besin değerleri sayesinde kanserden korur, kalp ve damar hastalıklarına kadar pek çok hastalığa iyi gelir.
Demir yönünden zengin, koyu yeşil yapraklı ve güzel tadı olan ıspanak, diğer yapraklı sebzelere nazaran daha çok protein içeriyor.
Salatada yenilen çiğ ıspanak, harika bir lif kaynağı. Bu sebzenin suyu, bol C vitamini ile soğuk algınlıklarına karşı dayanıklılık veriyor ve hemoroid rahatsızlığına iyi geliyor.

Vitaminler

Bu sebze, provitamin A, C vitaminleri, demir ve çeşitli enzimlerce çok zengin olup, bu maddeler, insanda bol kan yapıyor.
Ispanak ayrıca, kemiklerin ve dişlerin sağlamlığını temin ediyor. Bu sebzenin suyu, kalp adalelerini de kuvvetlendiriyor. Özel enzimi ile pekliği(kabızlık) giderip bağırsak zehirlenmesini önlüyor. Ayrıca kalp rahatsızlığı olanlara, haftada 1-2 fincan taze sıkılmış ıspanak suyu içmeleri öneriliyorum.
Ispanağın, karaciğeri, lenf bezlerini, kan dolaşımını uyardığını belirtmek lazım. Bunun için hamilelere, kanlı-canlı bir bebeğe sahip olmaları için bu sebzeyi bol yemelerini tavsiye ediyorum.

Ispanak Başka Nelere Faydalıymış?

Vücudun dayanıklılığını artırır.
Kansızlığı ve gelişme bozukluğunu giderir.
Soğuk algınlığına karşı korur.
Kalp ve gelişme bozukluğunu giderir.
Bu sayede Kalp kaslarını kuvvetlendirir.
Stresi giderir.
Kan miktarını artırır.
Ağız, boğaz ve göğüs hastalıklarında faydalıdır.
Kanser ve veremden korur.
Hamilelerde faydalıdır.
Doğacak bebeğin güçlü olmasını sağlar.
Yara, yanık ve dolamada da faydalıdır.
Dişlerin çürümesini önler.
Şişmanlık ve şeker hastalığına da faydalıdır.

Gördüğünüz gibi vitamin deposu bu sebze birçok fayda sağlıyor. Bunun için bu sebzeyi daha fazla tüketmeli ve hayatınızdan çıkarmamalısınız.

Sağlıklı yaşam hepimiz için çok önemli. Bunu sağlamak için doğru besinleri tüketmeyi unutmayın.

Sağlıklı yaşam adına daha çok şey öğrenmek istiyorsanız diğer yazılarımı inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here