Elma Sirkesi Banyosu Faydaları nedir?

Elma Sirkesi Banyosu Nasıl yapılır?

Elma sirkesi banyosu yapmak biraz garip gelse de aslında bu eşsiz banyonun size sağlayabileceği tonlarca sağlık yararı vardır. Elma sirkesi, yemek pişirmeden içeceklere, cilt bakımına ve ev temizlik ürünlerine kadar her şeyde popüler bir bileşen haline geldi. Elma sirkesi çok yönlüdür, ucuzdur ve şaşırtıcı sağlık ve temizlik özelliklerine sahiptir, bu yüzden bu basit ürün çok popüler hale gelmiştir.

Elma sirkesi’nin pek çok iyileştirici faydası ve sağlık özelliği olduğundan banyoda kullanmak bazı sağlık yararlarından faydalanmanın harika ve etkili bir yoludur.

Elma sirkesi’nin vücudunuza yardımcı olabileceği birkaç yol aşağıdadır:

 • Kan şekeri seviyelerini düşürür
 • Kilo kaybına yardımcı olur
 • Sindirimi iyileştirir
 • Saç ve cilt için iyi
 • Tüm vücudu toksinlerden arındırır.

Bunlar, Elma sirkesi’nin insanlar için bu kadar faydalı olmasının sadece birkaç nedenidir.

Elma sirkesi tüm vücudu toksinlerden arındırdığı için cildi ve saçı iyileştirdiğinden, biraz elma sirkesi ile banyo yapmak bu faydaları elde etmenin harika bir yoludur.

Ara ara vücut detoksu yapmak çok faydalıdır. Vücudumuz günlük hayatımızdan birçok toksin biriktirebilir. Çevresel kirleticiler, toksik güzellik bileşenleri, sabunlar, dumanlar, kokular , temizlik ürünleri, arabalardaki benzin ve çok daha fazlası insan vücudunda birikebilir. Organik olmayan gıdalardan gelen pestisit kalıntıları da vücutta birikmektedir.

Vücut Detoksu

Elma sirkesi banyolarına başlamanın bir başka harika nedeni de tüm vücudunuzu detoks yapabilmeleridir. Tabii ki, cildi ve saçı detoks ediyor ve bu bölgelerde yaşayabileceğiniz sorunları ortadan kaldırıyor.

 • Elma sirkesi ayrıca cildinizin pH seviyelerini dengeler,
 • Vücuttaki iltihabı azaltabilir,
 • Eklem ve baş ağrılarını hafifletebilir,
 • Vücut kokularını ortadan kaldırır.

 

Elma Sirkesi Banyosu Nasıl Yapılır?

Artık elma sirkesi banyosu yapmanın tüm harika faydalarına aşina olduğunuza göre, tam olarak nasıl alırsınız? Yapması çok basit ve muhtemelen şu anda tüm malzemelere sahipsiniz!

 1. Küveti Ilık Su ile Doldurun

Küvetinizi ılık suyla doldurun. Ilık su tüm gözeneklerinizi açacak ve Elma sirkesi’nin cildinize ve vücudunuza girmesine izin verecek, böylece en fazla faydayı elde edebileceksiniz.

 1. Banyonuza 2 Bardak Ham, Organik ve Filtrelenmemiş Elma Sirkesi Ekleyin

Banyo suyunuza yaklaşık 2 bardak ham, organik ve filtrelenmemiş elma sirkesi ( ev yapımı en iyisi)ekleyin.  Çiğ elma sirkesini kullanmak, sirkenin sunduğu tüm vitaminleri, mineralleri ve besinleri almanızı sağlayacaktır. Sadece sirkenin yüksek oranda işlenmiş ve filtrelenmiş bir versiyonunu kullanırsanız, ham Elma sirkesi’nin sunduğu avantajlardan hiçbirini elde edemezsiniz.

 

 1. Uçucu Yağlar Kullanın

Elinizde varsa, en sevdiğiniz uçucu yağlardan bazılarını banyoya da ekleyebilirsiniz. Banyonuza ekleyebileceğiniz bazı harika uçucu yağlar arasında lavanta, papatya, ylang-ylang ve nane bulunur. Hem elma sirkesinin faydasını arttırır hem de zihninizi dinlendirirler.

4.Banyo hazır

Elma sirkesi banyosunda yaklaşık yirmi ila otuz dakika dinlenin. Ölü deriyi gevşetmek ve yıkamak için cildinize nazikçe masaj yapmak için yanınıza bir bez veya vücut fırçası alabilirsiniz.  Banyodan çıktıktan sonra cildiniz parlayacak ve ipeksi bir yumuşaklık ve inanılmaz derecede pürüzsüz hissedeceksiniz!

Genel olarak, elma sirkesi banyosu yapmak tonlarca şaşırtıcı fayda sağlar.

 • Cildiniz ışıldar,

 • Gözenekler küçülür ve siyah nokta oluşumu azalır.

 • Saçlarınız yumuşak ve parlak olur,

 • Kepek problemi azalır,

 • Egzemalı cildi rahatlatır,

 • Ter kokusunu önler .

En iyi sonuçlar için haftada bir ya da iki elma sirkesi banyosu yapın.

Bu arada Nazardan da korur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here