Güneş koruyucu neden kullanılmalıdır?

Neden güneş kremi kullanmalıyım?

Güneş kremi, genel UV ışınlarına maruz kalmanızı azaltır ve cilt kanseri ve güneş hasarı riskinizi de düşürür.

Güneş kremi sadece cildi güneşin zararlı ışınlarından korumak için kullanılmaz, aynı zamanda yaşlanma belirtilerini yavaşlatmaya da yardımcı olur.

Çoğu güneş kremi, güneşin zararlı ışınlarının neden olduğu UVA (yaşlanma) ve UVB’ye (yanma) karşı cildi korumaya yardımcı olur. SPF 30 veya daha yüksek bir güneş koruyucu kullanmanın cildi dünyanın ozon tabakasından geçen UV ışınlarından koruduğu kanıtlanmıştır.

Kirlilik seviyelerindeki artış ve ozon tabakasının incelmesi, cildimizi zararlı UV ışınlarına daha fazla maruz bıraktı ve cildimizin yaşlanma hızını artırdı. Güneş koruyucu uygulamak, yaşlanma belirtilerinin görünümünü yavaşlatırken cildimizin korunmasına yardımcı olabilir. Ayrıca cilt kanserine yakalanma riskimizi azaltmaya yardımcı olur.

6 aylıktan büyük bebekler, erkekler, kadınlar ve çocuklar her gün güneş kremi kullanmalıdır. Bu, kolayca bronzlaşan ve bronzlaşmayanları içerir. Unutmayın, cildiniz, yansanız da yanmasa da yaşamınız boyunca güneşe maruz kalmaktan zarar görür.

6 aylıktan küçük bebekler tek istisnadır; ciltleri son derece hassastır. Güneşten uzak durun; gölge yapıları ve güneşten koruyucu giysiler, bebekleri korumanın en iyi yoludur.

Bununla birlikte, cilt tipinize, yaşam tarzınıza ve ortamınıza uygun bir güneş koruyucu seçmek çok önemlidir. Güneşin zararlı ışınlarına uzun süre maruz kalma eğilimindeyseniz, yüksek SPF’li bir güneş kremi tercih edin, aksi takdirde cildinizi güvende tutmak ve güneşin zararlı ışınlarından korumak için 15 ila 30 SPF arasında bir SPF yeterlidir. Tabi benim kadar beyaz tenliyseniz illaki 50 SPF.

Güneş kremi, içeride de saatler geçirenler için çok önemlidir. Pencerelerden gelen güneş ışığı ve cihazların yaydığı ışık cilde zarar verir ve yaşlanma sürecini hızlandırır. Pencereler ve ekranlar ultraviyole (UV) ışınlarının çoğunu bloke ederken, hepsini eşit oranda korumayarak cildimizin zararlı etkilerine maruz kalmasına izin verir.

Unutmamak gerekir ki, cildimizin güneş koruyucusunu emmesi 20 dakika kadar sürer. Evden çıkmadan 20-30 dakika önce güneş kremi sürmeye özen gösterin. Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalayın. Kollarınız, ayaklarınız ve boynunuzun arkası gibi vücudunuzun açıkta kalan tüm bölgelerine güneş kremi sürdüğünüzden emin olun. Güneşe bir saatten fazla maruz kalırsanız, güneşin zararlı ışınlarına karşı ek koruma için daha fazla güneş kremi uygulayın.

Güneş kremi sürmeye başladığınızda cildinizin güneş yanıklarına, kızarıklığa ve sıcak çarpmasının etkilerine karşı korunduğunu fark edeceksiniz. İnce çizgileriniz ve diğer yaşlanma belirtileriniz yoğunlukta azalır. Güneş kreminde kullanılan bileşenler cildinizin elastikiyetini yeniden kazanmasına yardımcı olur ve ona genç bir ışıltı verir.

Güneş koruyucu türleri

Güneş kremi, güneşin UV ışınlarının cildinize ulaşmasını önlemeye yardımcı olan aktif maddeler içerir. İki tür güneş kremi sizin için şu şekilde çalışır:

  • Fiziksel (mineral) güneş koruyucu maddeler (titan dioksit ve çinko oksit mineralleri dahil) ışınları cildinize nüfuz etmeden önce engeller ve dağıtır.
  • Kimyasal güneş koruyucu maddeler (avobenzon ve oktisalat gibi) UV ışınlarını cildinize zarar vermeden önce emer.

Güneş kremleri güvenli midir?

Fiziksel güneş kremlerinin cilt tahrişine neden olma olasılığı kimyasal güneş kremlerinden daha az olsa da her iki türün de güvenli ve etkili olduğu test edilmiştir. Aslında, günümüzde mevcut olan birçok güneş koruma ürünü, her iki tür bileşeni de birleştirir.

Güneş kremindeki tüm aktif maddeler kimyasal olarak türetilmiştir. Bazı insanlar fiziksel güneş kremlerini daha “doğal”, hatta “organik” olarak düşünebilir ama aslında bunlar inorganik mineral bileşiklerdir. Pek çok kişinin “kimyasal” dediği güneş kremleri aslında “UV organik filtreleridir”.

SPF’nin anlamı nedir?

SPF, Güneş Koruma Faktörü anlamına gelir. Güneş koruma faktörü güneş kremi olmadan geçen süreye kıyasla güneşin UVB ışınlarının cildinizi kızarması için ne kadar süreceğini söyler. SPF 30 ürününü doğru kullanırsanız, güneş kremi kullanmamış olmanıza göre yanmanız 30 kat daha uzun sürer. Yani cildiniz 30 kat fazla korunur.

Güneş koruyucunuzu Nasıl Seçmelisiniz?

  • Geniş spektrum: Cildinizi hem UVA hem de UVB ışınlarından korur.
  •  SPF 15: Köpeğinizi gezdirmek veya işe arabayla gitmek gibi her gün, ara sıra maruz kalma için idealdir.
  • SPF 30 veya üzeri: Mesafe koşusu, yürüyüş, yüzme ve açık hava sporları dahil olmak üzere uzun süreli açık hava etkinlikleri için gereklidir. Açık havada çalışıyorsanız SPF 30 bir zorunluluktur.
  • Suya dayanıklı ve çok suya dayanıklı: Yüzme veya yoğun egzersiz için. Hiçbir güneş kremi su geçirmez değildir; hepsi sonunda yıkanır. Suya dayanıklı olarak etiketlenen güneş kremlerinin, yüzmede 40 dakikaya kadar etkili olduğu test edilirken, çok suya dayanıklı güneş kremleri suda 80 dakikaya kadar etkili kalır.

Benim seçtiklerim;

https://www.exporgin.com/babe-sun-spf-50-super-fluid-gunes-koruyucu-50-ml-renkli/

https://www.exporgin.com/heliocare-360-mineral-fluid-spf50-gunes-koruyucu-krem-50-ml/

https://www.exporgin.com/roc-soleil-protect-nemlendirici-gunes-losyonu-sprey-spf-50-200/

Güneşin tadını çıkarın ama size zarar vermesine de izin vermeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here