Yaşla birlikte moda, makyaj ve saç stilleri nasıl değişiyorsa, cildimiz de öyle değişmektedir.

Ergenlikten menopoza kadar aynı cilt bakımını kullanmak cildimize hiçbir fayda sağlamaz. Cilt bakımımız yaşımızla birlikte DEĞİŞMEK ZORUNDADIR.

Bir cilt bakım ürününü sizin için gerçekten işe yaradığından çok daha uzun süre kullanmaktan suçlamamalısınız, eğer bunu yapıyorsanız çok büyük bir hata olur. Zamanı gelince değiştirin.

Yirmili yaşlarımızda cildimizin yenilenmesi ve yeni hücreler oluşturması sadece 10-20 gün sürer. Otuzlu yaşlarımızda yeni bir cilt görmeye başlamamız 30+ günü bulabilir.

Her şeyden önce, cilt bakımı söz konusu olduğunda, RUTİN KRALDIR ay pardon KRALİÇE. Denediğiniz için sırtınızı sıvazlayabilirsiniz, ama bir gün doğru yaptınız diye hemen değişiklikleri görmeyeceksiniz. Temizleme, nemlendirici ve SPF kullanma alışkanlığı kazanmak savaşın yarısıdır.  Oradan, yeni ihtiyaçlar ortaya çıktıkça ürünlerinizi değiştirmeniz yeterlidir.

Her yaş için ipuçları

Yaşına rağmen pazarlığa açık olmayan bazı cilt bakım ürünleri var! Yardımcı olacaksa, bunları dişlerinizi fırçalamak kadar zorunlu kabul edin!

Nedir Bu Cilt Bakımı temelleri?

 • Temizleyici: İster köpüklü ister kremsi ister yağ bazlı olsun, hikâyenin sonunda her gün yüzünüzü yıkamanız GEREKİR
 • Nemlendirici: Hem gece hem de gündüz cildin nemlendirilmesi önemlidir. Cildiniz yağlı olsa bile, Tüm cilt tipleri için nemlendirme gereklidir.
 • SPF (Güneş Koruyucu): Günlük nemlendiricinizde veya makyajınızda (tercihen her ikisinde) olabilir, ancak SPF, cildinize bakmanın EN İYİ koruyucu ve sağlıklı yollarından biridir.
 • Exfoliator (Peeling): Herhangi bir zamanda yüzünüzde düzinelerce ölü deri tabakası olduğunu biliyor muydunuz? Eksfoliye (Peeling) etmeden, tüm pahalı cilt bakım ürünlerinizi esasen geçilmez olan ölü katmanların üzerine koyacaksınız. Bu ne anlama geliyor? Ürünlerin cilde işlemesi için ölü deriyi atmanız gerekir.

 

SPF (Güneş Koruyucu) Neden Bu Kadar Önemli???

Bunun nedeni yalnızca UV ışınlarının koyu lekelere ve kırışıklıklara neden olması değil; Korunmasız güneşe maruz kalmak da cilt kanserine neden olabilir.

UVA ışınları cildinizin derin katmanlarını hedefleyerek kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerine neden olur.

UVB ışınları, cilt kanserine yol açabilen yüzey güneş yanıklarına neden olur.

Bütün Güneş Koruyucular Aynı mı?

 Fiziksel ve kimyasal güneş kremleri arasında büyük bir fark vardır. Fiziksel güneş kremleri çinko ve titanyum dioksit içerir ve güneşe karşı gerçek bir fiziksel bariyerdir. UV ışınlarının vücudunuza girmesini engeller.

Kimyasal güneşten koruyucular en yaygın olanlardır (pek çok marka artık fiziksel blokaj içeren ürünlere geçiş yapmaktadır.) Kimyasallar ayrıca vücudunuzda uzun süre kalabilir ve hormon üretimini bozabilir. Bununla birlikte, gerçekten kaçınmak istediğiniz kimyasallar oksibenzon ve oktinoksakttır.

Her gün güneş kremi sürmek, cildiniz hakkında koruyucu olmak için yapabileceğiniz BİR NUMARALI ŞEYDİR . Botox’tan daha iyi , söz veriyorum (o kadar hızlı değil, ama kesinlikle daha ödüllendirici)

Gelelim Yaşa Göre Cilt Bakım Rutinlerine

20’ler: RUTİN

Cilt hala elastikiyete sahipken ve kollajen bol olduğunda. Hatta cildinizin yenilmez olduğunu düşünmeye *başlayabilirsiniz.

Yine de aldanmayın, 20’li yaşlarınızda bir rutin oluşturmak, cildinizin size onlarca yıl boyunca teşekkür edeceği bir karardır. Aslında, zayıf bir cilt bakımı rejiminin, uykusuzluğun ve sağlıksız alışkanlıkların verdiği zarar, sonraki on yıllarda GÖRÜNECEKTİR. 20’li yaşlarınızı cildinize biraz ilgi gösterme zamanı olarak düşünün ve bu size fazlasıyla geri ödeyecektir.

İnsanların 20’li yaşlarında yaptıkları en büyük hata, AŞIRI peeling yapmaktır. Bu yaşlarda cildiniz zaten kendini yenileme konusunda oldukça iyi bir iş çıkarıyor. Ama en önemlisi makyajını gece mutlaka temizle.

 1. Köpüklü Temizleyici
 2. Serum
 3. SPF
 4. Leke Tedavisi

30’lar: YAŞA ALMAYA KARŞI/STRES

Unutmayın, otuzlu yaşlarınız deri değiştirme döngünüzün iki katına çıktığı zamandır.  Haftada en az 2 kez peeling yapmalısınız.

Retinol içeren göz kremleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Retinol tam olarak nedir? Aslında A vitaminidir ve en iyi yaşlanma karşıtı bileşenlerden biridir hücre yenilenmesini artırır, yaşlanma belirtilerini azaltır ve cildinizin tonunu ve dokusunu iyileştirir. Ayrıca serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olur ve kollajen ve elastini artırır.

 1. Hafif Eksfoliye Edici (peeling etkili) Temizleyici
 2. Retinol
 3. SPF (Güneş Koruyucu)
 4. Göz kremi

40’lar: DİNLENME VE ONARIM

Bu on yıl, daha önceki iyi alışkanlıklarınızı (artı bol su içmek, sigara içmemek ve bol bol uyumak) geliştirmek daha da önemli.

Unutmayın, uyumak cildimizi onarır.

Önceki on yıllarda gayretli olduysanız, rutininizin ihtiyaçlarınıza uygun birkaç ayarlamaya ihtiyacı olacaktır. Köpüklü veya peeling yapan temizleyicileri atlayın, göz kremi ve SPF ile kullanmaya devam edin ve antioksidanlarınızı unutmayın. Cildiniz kendini eskisi kadar iyi koruyamıyor, bu yüzden fark yaratabilecek ürünlere ihtiyacınız var.

C vitamini, cilt hasarını önlediği ve koyu lekeleri aydınlattığı için en güçlü antioksidandır. Güneş kremi ve antioksidan içerikli ürünlere yer verin.

 1. Köpüksüz Temizleyici
 2. SPF (Güneş Koruyucu)
 3. C vitamini
 4. Retinol

50’ler: SU ve yine SU

Bu on yıl, Peptidler ve hyaluronik asitler artık rutininize girmeli. Artı, yaşlandıkça cildimiz susuz kalmaya daha yatkındır, bu nedenle oyunun adı nemdir.

Peptitler hücre aktivitesini destekler, kırışıklıkları en aza indirir ve kollajen üretimine yardımcı olur. Yaşlandıkça, kollajen (pürüzsüz, renk tonu farklılığı ve nemli cildin yapıldığı madde) güle güle der ve fazla mesai yapmayı bırakır. Bu da kollajen üretimi için peptitlere ihtiyacımız olduğu anlamına gelir.

50’li yaşlarda başka bir ipucu (ve her zaman, gerçekten) EGZERSİZ! Egzersiz yaptığınızda sadece vücudunuza değil, cildinize de yardımcı olduğunuzu biliyor muydunuz? Egzersiz sağlıklı, aktif hücreleri teşvik eder ve bu da size daha parlak bir cilt verir!

 1. Krem Temizleyici
 2. Peptitler/Hyaluronik Asit
 3. Retinol
 4. SPF (Güneş Koruyucu)

60+:  Dikkat Etme Zamanı

Henüz yapmadıysanız, bir dermatolog görmenin zamanı geldi. Herhangi bir lekeyi kontrol ettirin, SPF(Güneş Koruyucu) ile yaşamaya devam edin ve kendinize ve cildinize karşı nazik olmayı unutmayın! Cilt bakımı rejiminizi, içinde bulunduğunuz cilt için minnettar olma zamanı olarak kullanın ve rutininizi devam ettirin. Bu günlerde cildiniz muhtemelen daha hassas olduğundan, yapay kokulardan uzak durmak da iyi bir fikirdir.

 1. Krem Temizleyici
 2. Yüz Yağı
 3. Retinol (kuru veya hassas ciltler için süper harika)
 4. SPF (Güneş Koruyucu)

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here