Diğer

  Retinol Cilt için Mucize mi?

  on

  |

  views

  and

  comments

  Retinol Cilt için Mucize mi?

  Retinol, Retinoidler bir A vitamini türevidir. Uzun zamandır ilaç formu cilt rahatsızlıklarında kullanılıyordu özellikle akne tedavisinde. Son yıllarda cilt üzerinde ki etkileri yüzünden antiaging ürünlerde sık sık karşımıza çıkıyor. Retinol kolajen ve elastin üretimini teşvik ediyor. Bu sayede cildin esnekliği ve cildin kendini yenileme hızı artıyor. İnce kırışıklıkların giderilmesinde, gözenekleri küçültmek için, sivilce-akne ve leke tedavisinde sık sık Retinol içeren ürünler karşımıza çıkıyor.

   

  Anti-aging kremlerde bu kadar sık kullanılan Retinolün sakıncası var mı peki?

  İçerdiği Retinoik asitler cildin az da olsa soyulmasına neden olur. Bu durum bazı ciltlerde hassasiyete ve kuruluğa sebep olur. Ayrıca cildin üst tabakasındaki soyulma UV ışınlarına karşı daha dikkatli olmayı gerektirir. Çünkü güneş koruyucu ile desteklenmezse leke tedavisi yapalım derken leke sahibi olabilirsiniz. Bu yüzden retinol içeren ürünlerin gece kullanılmasını tavsiye ederim.

   

  Besinlerde Retinol Var mı?

  Retinol’un br A vitamini türevi olduğunu söylemiştim. Yani içinde A vitamini olan gıdalarla vücudumuz bir miktar Retinol sentezleyebilir. Hayvansal gıdalar; et, balık, tavuk, süt ve süt ürünleridir. Beta karoten de vücutta Retinol’a dönüştüğü için sebze ve meyveler de önemlidir. Bunlar  havuç, mango, greyfurt, domates, kavun, kabak, biber, brokoli, papaya, lahana ve ıspanaktır.

   

  Kaç yaşında Retinol içerek kremler kullanılmaya başlanmalı?

  Krem ve serumlardaki Retinol oranları farklılık göstermektedir. Bu yüzden oldukça erken yaşta (25 yaş) düşük dozajlı ürünlerle başlanabilir. Bu sayede koruyucu bir protokol de devreye girer. Ama genel olarak 35 yaş itibari ile kullanmak daha doğrudur.

   

  Retinol’ün Faydalarını sıralamak gerekirse;

  • Kolajeni tetiklediği için kırışıklık oluşumunu engeller ve ince kırışıklıkları azaltır.
  • Cilt tonunu eşitlemeye ve leke tedavisine yardımcı olur.
  • Cilde parlaklık ve canlılık verir.
  • Hücre yenilenmesini ve onarılmasını destekler.
  • Serbest radikallerin cilde verdiği hasarı onarmada ve korumada destek sağlar.
  • Sebumu dengeler ve akne oluşumunu engeller.

   

  Benim Retinol içerikli ürünler için tavsiyelerim.

   

  Darphin Ideal Resource Youth Retinol Oil Concentrate 60 Kapsül

  Bu ürün minik kapsüllerden oluşuyor, bu sayede yanınızda taşımak kolay. Ayrıca içeriğinde Retinol (A Vitamini), Jojoba yağı, Susam yağı, Macadamla yağı, Argan yağıda bulunuyor. Bu da daha konforlu bir kullanım sağlıyor. Üstelik dikkatli olmak kaydıyla göz çevresine de uygulanabilir.

  https://www.exporgin.com/darphin-ideal-resource-youth-retinol-oil-concentrate-60-kapsul/

   

  Osl Omega Skin Lab Retinol 1 Serum In Squalene 30 ml

  Düşük Retinol oranı sayesinde başlangıç ürünü olarak kullanılabilir.  Ama yine de önce cildi su bazlı bir serumla nemlendirdikten sonra uygulamanızı tavsiye ederim. Geceleri 3-4 damla yüz, boyun ve dekolte için yeterli olacaktır.

  https://www.exporgin.com/osl-omega-skin-lab-retinol-1-serum-in-squalene-30-ml/

   

   

  Day2Day Beauty Collagen + Retinol Serum 30 ml

  Retinol dışında Matrixyl® 3000 de içerir. Bu bir peptid kombinasyonu. Bu sayede ek olarak kolajen ve elastini destekler. Bu ürünü gece kullanmanızı öneririm. 2 damla yüz ve boyun için yeterli olacaktır. Göz çevresine uygulamamanız gerektiğini hatırlatırım.

  https://www.exporgin.com/day2day-beauty-collagen-retinol-serum-30-ml/

   

   

   

  The NewLab. Yaşlanma Karşıtı Retinol Serum 30 ml

  Vegan bir ürün olduğunu belirtmek isterim. Retinol dışında Squalene ve Jojoba yağı da içerir. Bunlar cildin nemli kalmasını sağlar ve antioksidan içerir. Geceleri göz çevresi hariç 2 damla kullanarak uygulamanızı öneririm.

  https://www.exporgin.com/the-newlab.-yaslanma-karsiti-retinol-serum-30-ml/

   

  Pervin Bulgak
  Pervin Bulgak
  Tüm bunları eğitimlerimle ve 24 yıllık tecrübelerimle harmanlıyorum. Güzelliğin sadece yüzümüzde bir ışıltı değil içimizde ki sağlık olduğunun altını çizmek isterim. Her zaman söylediğim bir cümle vardır; “Mutfağınız sizin güzellik kabininiz olabilir”.
  Share this
  Tags

  More like this

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  [/tdc_zone]