Şimdiye kadar çoğunuz sabah ve gece nemlendirmenin cilt kuruluğunu ve erken yaşlanma belirtilerini önlemek için cilt bakımının temel adımları olduğunu zaten biliyorsunuz.

Yaygın nemlendirici hatalarından kaçınmak cilt dokusunu iyileştirmeye, sivilcelerle savaşmaya ve hassas cildi yatıştırmaya yardımcı olacaktır.

Basit gerçek şu ki, nemlendiriciler cilde su sağladıkları için cilt sağlığına yardımcı olurlar. Yağlı   ciltler, kuru ciltler ve cilt tipinden bağımsız olarak aradaki her şey için kaçınılması gereken ilk beş nemlendirici hatası.

Nemlendirici Hatası 1: Tutarlı Olmamak

Sağlıklı bir cilt görünümü elde etmek ve korumak ve donuk ve kuru cilde, ince çizgilere ve kırışıklıklara neden olabilecek erken yaşlanmayla mücadele etmek için tutarlılık gereklidir. Cilt bakımı rutininiz ne olursa olsun, sabah ve akşam buna bağlı kalmaya çalışın. Henüz sahip değilseniz, en kolay temel adımlarla başlayın. Sabahları, ağır kimyasallar içermeyen geniş spektrumlu hafif güneş kremini temizleyin, nemlendirin ve uygulayın.

https://www.exporgin.com/atm-kozmetik/hyaluronic-asit-face-and-body-gel-yuz-ve-vucut-nemlendirici-jel-vegan-tr/

Uzun bir günün ardından cildinizin nefes almasını sağlamak için ölü deriyi, fazla yağı, makyajı ve günlük kirleticileri gidermek için yüzünüzü yıkayın. Deterjanlar (SLS & SLES) , alkol ve parabenler gibi sert veya aşındırıcı maddeler olmadan formüle edilmiş ürünler kullanın. Nazik ama etkili bir temizleyici ile temizledikten hemen sonra, cilt nemini hapsetmek için nemlendirin. Cildinize bir gecede gençleşme fırsatı verir. Ortalama olarak, cilt dokusu ve daha parlak cilt görünümü gibi iyileştirmeleri görmek yalnızca 28 gün sürer. Sabah ve gece cildiniz için bir kazan-kazan.

 

Nemlendirici Hatası 2: Çok Uzun Beklemek veya Rutini Atlamak

Cildinizi nemlendirmek için en iyi zaman, duştan veya yüzünüzü yıkadıktan hemen sonradır. Başka bir deyişle, yüzünüzü kurutmak için havlu veya kağıt mendili atlayın. Bu şekilde, cildiniz gerginleşmeye başlamadan önce nemlendirici cildinizdeki suyu kilitleyebilir.  Araştırmalara göre, nemlendirici uygulamak için en iyi zaman, cildinizin nemli olduğu zamandır, çünkü bu, hidrasyonun (suyun) kilitlenmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle nemlendiricinizi cildiniz tamamen kurumadan temizlik sonrası kullanın.

Yağlı cilde veya akneye meyilli cilde sahip olanlar, nemlendirmenin durumu daha da kötüleştireceğinden korkarlar ve bu kesinlikle bir nemlendirici hatasıdır. Bunun sebebi aşırı yıkama ya da kurutucu ürünler olabilir. Yağlı veya akneye meyilli bir cildiniz varsa, yağsız ve hafif nemlendirici kullanın.

Cilt bakımı rutininizde nemlendirmeyi asla atlamayın. Klima, kalorifer, soba yüzünden havadaki nem düşer ve zamanla cildinizdeki nemi alır ve kurutur. Araştırmalar susuz kalmış cildin daha az esnek, daha mat olduğunu ve kendini etkili bir şekilde onaramayacağını gösteriyor. Su eksikliği, daha az parlaklık ve daha fazla sarkma anlamına gelir.

Gece boyunca cilt rutininiz sırasında nemlendirmek cilt bariyerinin onarılmasını sağlayacaktır.

 

Nemlendirici Hatası 3: Güneş Koruyucu Sürmeden Önce Nemlendirmemek

Pahalı cilt bakım ürünlerini kullanıyor olabilirsiniz, ancak güneş kremi sürmeden önce nemlendirici yapmıyorsanız veya nemlendirici kullanıp güneş kremini atlıyorsanız, muhtemelen erken yaşlanmanın bazı erken belirtilerini göreceksiniz. Tabi güneş koruyucunuz nemlendirici de içeriyorsa başka. Düşük düzeyde güneşe maruz kalmak bile bir ömür boyunca birikiyor ve hem cilt kanserlerinin gelişimine hem de erken kırışmaya katkıda bulunuyor.

Geniş spektrumlu güneş kremi nem dengesini sağlamak için değil, cildinizi ultraviyole ışınlarından korumak için kullanılır. Bu nedenle önceden nemlendirin ve yağmurlu ve bulutlu günlerde bile güneş kremi sürün.

https://www.exporgin.com/solante-telerubor-spf-50-losyon-150-ml/

Nemlendirici Hatası 4: Boynunuzu ve Dekoltenizi Atlamak

Boynunuzdaki derinin, yüzünüzdeki deriden hiçbir farkı yoktur. Bu nedenle yüzünüzü nemlendirirken boynunuzu ve göğsünüzü aynı anda nemlendin. Nemlendirici, cilt yüzeyindeki suyu ve nemi hapsetmeye yardımcı olacaktır.

Cildinizi nemli tutarken, bir kat geniş spektrumlu güneş koruyucu da boynunuzu ve göğsünüzü zararlı UVB ve UVA ışınlarından korumaya yardımcı olur.

 

Nemlendirici Hatası 5: Sadece Yağ Kullanmak

Bazı insanlar tek başına nemlendirici kaynağı olarak yağ kullanır. Bazı insanlar için yağ işe yarayabilir, Cilde uygulanan çoğu yağ, cilde nüfuz etmek yerine yüzeyinde daha fazla koruyucu bir bariyer oluşturur. Bu nedenle, yağlar nemlendirici olsalar ve dolaylı olarak ciltteki nem miktarını artırabilseler de teknik olarak nemlendirici değildirler.

En önemlisi yağların cilt bariyerinizi gerçekten geçip geçemeyeceği. Çok büyüklerse, yağ sadece cilt yüzeyinde kalacak ve suyu içeride tutmak için tıkayıcı görevi görecektir. Yağ asidi molekülleri yeterince küçükse, yağ daha derin katmanlara nüfuz edebilecektir.

https://www.exporgin.com/cilt-bakim-yaglari/

Yağlar kesinlikle herkes için değildir ve hassas cilde sahip kişiler ve özellikle alerjiye yatkın kişilerin seçimlerinde dikkatli olması gerekir. Örneğin, hassas bir cildiniz veya botanik bileşenlere alerjiniz varsa, yüz yağlarını kullanırken dikkatli olmanız gerekir. Sağlıklı bir hatırlatma olarak: “Bir şeyin doğal olması, güvenli olduğu anlamına gelmez.”

 

Cildiniz vücudunuzun en büyük organıdır. En önemlisi, cildiniz sizi korur. Cildinizi çok uzun süre temsil edeceği için her gün, sabah ve akşam korumayı alışkanlık haline getirin.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here