Diğer

  Kahvenin Güzellik Hikâyesi ve Mucizevi Faydaları

  on

  |

  views

  and

  comments

  Sohbetin bahanesi olan kahvenin mucizevi yararlarının yanı sıra zararları da vardır. Bu durumda, kahveyi tüketirken dikkatli olmak gerekir. Günde 3–4 fincan kahve içen kadınlarda kalp krizi riskinin %25 oranında azalabilme ihtimali bulunmaktadır. Bununla ilgili en somut örnek, İsviçre’de 10 yıl boyunca sürdürülen bir araştırmadır. Yapılan bu araştırmada, beslenme şekli ve hastalığın ilerleyişiyle ilgili 35,000 kadın incelenmiştir.  Bu kadınlardan 1.680 tanesi kalp krizi geçirmiştir. Ancak araştırma ekibindeki uzmanlar kahve tüketiminin kadınların sağlığını nasıl etkilediği yönünde bir inceleme yaptıklarında, günde 1 fincandan fazla kahve içenlerdeki riskin çok daha az olduğunu görmüşlerdir. Bunun nedeni ise, insülin hassasiyetini artırması ve stresin etkilerini azaltmasıdır.

  Yararları

  Uyarıcı etkisi vardır. Sabahları uyanmaya yardımcı olur, konsantrasyonu artırır.

  i Böbrek taşı oluşumundaki riski azaltır. Bu konuda tersi iddialar olsa da, sağlık çalışanları arasında yapılan bir araştırmada, böbrek taşı rahatsızlığının kahve içmeyenler arasında daha sık görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni, kahvenin diüretik etkisidir.

  i Amerika’da yapılan son araştırmalara göre, fiziksel egzersizle birlikte ölçülü kahve tüketimi, güneşin ultraviyole ışınlarının yol açtığı kanserojen etkileri ortadan kaldırabilmektedir.

  Zararları

  Kahve, ülseri tetikler ve midenin asit salgılamasını uyarır. Bu nedenle mide hastalarının günde 2 fincanı geçmemeleri gerekir.

  Aşırı kahve tüketimi, kalbin ritmini olumsuz yönde etkiler. Kahvenin içerdiği kafein fazla tüketildiğinde, kalpte ritim bozuklukları meydana gelebilir. Düzensiz kalp atışları ve kalp çarpıntısına neden olabilir. Kalp hastalarının sınırlı miktarda kahve içmelerinde yarar vardır.

  Yine Amerika’da yapılan kahve ile ilgili son araştırmalarda, yemek zamanlarında yükselen kan şekeriyle birlikte tüketilen kahvenin, şeker hastalığını olumsuz yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle şeker hastalarının da kahveyi sınırlı tüketmesi gerekir.

  İçerdiği kafein nedeniyle bağımlılık yapabilmektedir.

  Düzenli olarak günde dört-beş bardak kahve içenler üzerinde yapılan araştırmalarda, yüksek miktarda kahve tüketiminin tansiyonu hızla yükselttiği görülmüştür.

  Kahvenin Güzellikte Kullanım Alanları

  Kafeinin vazodilatasyon (damar genişletici) etkisi, cildin sıkılaşmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, piyasada satılan çeşitli güzellik ürünleri ve kremlerinde kafein sıklıkla kullanılmaktadır.

  Yüz peeling’i yapmak için Türk kahvesi ideal bir materyaldir. Cilt tipinize göre haftada bir gün ya da 15 günde bir kahve peelingi uygulanabilir. Size gerekli olan malzeme ise, sadece Türk kahvesi ve zeytinyağıdır.

  Hazırlanışı:

  1 tatlı kaşığı Türk Kahvesi

  1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

  Malzemeler karıştırılıp burun kenarlarından başlayarak yumuşak hareketlerle cilde uygulanır. Göz çevresi hariç tüm yüze uyguladıktan sonra soğuğa yakın suyla durulanır.

  Pervin Bulgak
  Tüm bunları eğitimlerimle ve 24 yıllık tecrübelerimle harmanlıyorum. Güzelliğin sadece yüzümüzde bir ışıltı değil içimizde ki sağlık olduğunun altını çizmek isterim. Her zaman söylediğim bir cümle vardır; “Mutfağınız sizin güzellik kabininiz olabilir”.
  Share this
  Tags

  More like this

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  [/tdc_zone]